Home > Umumi Vaziyet ve Manzara > İlişkiler Yumağı

İlişkiler Yumağı

cia fethullah gülen

cia-fethullah-gulen

Necip Hablemitoğlu, Fethullah Gülen cematine bağlı Fethullahçı’ların yapılanmasını, hedeflerini, söylemlerini ve eylemlerini yazdığı Köstebek isimli kitabı bitiremeden 18 Aralık 2002 tarihinde evinin önünde kafasına yakın mesafeden iki kurşun sıkılarak öldürüldü.

Hablemitoğlu 2002 yılında bitiremediği kitabında Fethullah Gülen cemaatinin ABD adına gönüllü ajanlık yaptığını, Emniyet’in içine sızmış Fethullahçı polislerin yasa dışı dinleme yaptıklarını ve bu dinlemeleri amaçları için kullandıklarını iddia etmişti.

Necip Hablemitoğlu

Akademisyen Necip Hablemitoğlu (öl. 18 Aralık 2020)

“Fethullahçı istihbaratçıların telefon dinleme yoluyla elde ettikleri ses kayıtlarını analiz-ayıklama eğitimi almadıkları ya da “yemlenme” riskini dikkate almadan aceleci davrandıkları, verdikleri anlık tepkilerden ortaya çıktı.

Bu süreçte, benim de tedbirsizlikten kaynaklanan kayda değer bazı kişisel hatalarım da sözkonusu oldu: Telefonda karşılıklı bilgi ve belge alışverişi taahhüdünde bulunarak randevulaştığım bir kişiye, buluşma yerini ve saatini bu görüşme sırasında alenen söyleme hatasında bulundum. Randevu öncesinde, Fakültenin otoparkına bıraktığım otomobilimin alarmının çalışmadığını farkettim. Otomobili kontrol ettiğimde, bagajda duran iki deri çanta ile maddi değer ifade eden alışveriş çantalarına dokunulmaksızın, içinde araştırma ile ilgili belgeler, ses ve görüntü kasetleri ile CD’lerin bulunduğu alelade iki plastik poşetin gaspedildiğini farkettim.

Devlet içine sızmış “köstebek”leri araştıran bir akademisyen olarak, semt karakoluna ya da Hırsızlık Bürosu’na başvurmanın ne anlama geldiğini ve geleceğini en iyi algılayan dikkatli bir yurttaş olarak, “Fethullah’ın Copları” kitabının yazarı, gazeteci Zübeyir Kındıra’nın yaptığını yapmadım, akıbetini paylaşmadım. Onun otomobilinin -kitabının hazırlık evresinde- soyulması üzerinden geçen yıllar zarfında, faillerin yakalanamamış olmasına da zaten hiç şaşırmamıştım… ”

Hablemitoğlu, Necip (2003). Köstebek. İstanbul: Toplumsal Dönüşüm.

ISBN 975-677-494-0.

Necip Hablemitoğlu’nun ölümünden sonra yayınlanan Köstebek isimli kitabının Emekli Binbaşı İhsan Güven tarafından tamamlanarak yayına hazırlandığı ortaya çıktı. İhsan Güven İstanbul Tuzla’daki evinde eşi ile birlikte vurularak öldürülmüş olarak bulundu.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: