Home > Umumi Vaziyet ve Manzara, şiir, İmam'ın Ordusu > Erdoğan’ın 1991 Yılından Beri Savunduğu Türkiyelilik Kimliği Çözümü Nedir?

Erdoğan’ın 1991 Yılından Beri Savunduğu Türkiyelilik Kimliği Çözümü Nedir?


Erdoğan'ın 1991 Kürt Raporu

Erdoğan'ın 1991 Kürt Raporu

1980 yılında Lübnan Sayda’da ASALA ve PKK Türk devleti’ne karşı ittifak kurduklarını açıkladılar.

1983 yılında Fransa Paris Orly Havalimanındaki Türk Hava Yolları ofisi plastik patlayıcıdan ve etkisini arttırmak için gaz karışımı ilave edilerek imal edilmiş bomba konuldu. 16 kişi öldü, 55 kişi yaralandı. Türk asıllı Ohannes Semerci bombayı kendisnin imal ettiğini itiraf etti.

ASALA genelde Türk diplomatları hedef alıyordu. Orly saldırısında ASALA bir avrupa başkentinde doğrudan masum sivilleri hedef aldı. Bu tarihten sonra ASALA eylemleri son bularken 1984 yılında PKK Siirt’in Eruh ilçesine saldırarak Türkiye’nin güney doğusunda 30 sene sürecek ve onbinlerce insanın ölümüne neden olacak terörü başlattı.

Recep Tayyip Erdoğan Refah Partisi İStanbul İl Başkanı iken çevresimdeki Altan Tan, Mehmet Metiner, Abdurrahman Dilipak, Ali Bulaç gibi islamcı yazarlara Mehmet Metiner’in başkanlığında doğu raporunu hazırlattı.

Doğu Raporunun adı Kürt Raporu idi ve Kürt Sorunu tabirini, Kürdistan tabirini kullanıyordu. Özerklik dahil birçok radikal söyleme yer veriliyordu.
Ali Bulaç (Zaman Gazetesi Yazarı)

“Türkiye’de Kürt kimliğinin tanınması ve Kürt kültürünün geliştirilmesi için engelleyici tüm yasaların kaldırılması gerektiğini, Kürtlerin yaşadığı bölgelerde Kürtçe’nin öğrenilmesi ve öğretilmesi gerektiğini, bütün bu hakların Türkiye’de yaşayan diğer halklara da –Laz, Çerkes, Gürcü, Arap vs- tanınması gerektiğini, bu çerçevede Türkiye’nin kültürel bir çoğulculuğa sahip olması gerektiğini savunmak. Türkiye’de dileyen herkesin kendi anadilinde eğitim-öğretim yapabilmesini savunmak…

Abdurrahman Dilipak (Yeni Akit, Akit)

“Bugün Güneydoğu’da PKK eliyle sürdürülen Kürt silahlı mücadelesi şehre inmiştir. Devlet, kontrgerillasıyla, özel timiyle, harcadığı trilyonlarca lirasıyla, köy korucularıyla vs. bu sorunun üstesinden gelinemeyeceğini artık anlamış bulunmaktadır. Kemalist Devletin geleneksel zora ve silaha başvurma yöntemi artık iflas etmiştir.”
Altan Tan (Özgür Gündem, Zaman ve Yeni Şafak Yazarı, Eski Refah Partili ve DTP)
“PKK terörünü kınadığımız kadar devlet terörünü de kınamak. Devlet-PKK çatışmasında devletçi bir safta gözükmemek, devletin eleştiri üslubunu benimsememek; ‘Bölücü’, ‘Terörist’, ‘Ayrılıkçı’ vs…”

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: