Home > Uncategorized > İran’da bir CIA casusu Tutuklandı

İran’da bir CIA casusu Tutuklandı

Image

Flash haber:
İran’da bir CIA casusu yakalandı ve tutuklandı
Tahran, 17 Aralık 2011 – İran İslam Cumhuriyeti’nde bir CIA casusu yakalandı ve tutuklandı.
MHA – İran İslam Cumhuriyeti İstihbarat Bakanlığı bir bildiri yayınlayarak, İran’da ABD’li bir CIA casusunun kimliğinin belirlenerek tutuklandığını duyurdu ve bu dosya ile ilgili detayların bütün boyutlarıyla yakın bir gelecekte basına ve kamuoyuna açıklanacağını duyurdu.

İran İstihbarat Bakanlığı’nın söz konusu bildirisinde; ABD’nin büyük paralar sarfederek ve karmaşık ve yaygın planlarla, İran İslam Cumhuriyeti ve İran halkı aleyhine hasmane tutumunu ve de bütün alanlarda, hatta İran İslam Cumhuriyeti İstihbarat Bakanlığı’na sızma olanağı yaratmak için, istihbarat ve operasyon faaliyetlerini sürdürdüğü belirtiliyor.

Bu bağlamda ABD casusluk örgütü CIA, daha önce ABD ordusunun istihbarat birimlerinde faaliyetleri olan ve Afganistan ve Irak’taki ABD askeri üslerinde de bulunmuş istihbarat analistlerinden birisini, karmaşık bir istihbarat-operasyon senaryosunun icrası için tayin etmiştir.

İran asıllı CIA görevlisinin farklı seviyelerdeki karmaşık istihbarat eğitimlerinden geçtikten sonra, belli bir görev program ve planlı eylemler silsilesi dahilinde, istihbarat bilgileri toplamak üzere bir mıntıkaya giderek görevine başlamış fakat ‘İmam Zaman(ac)’ın isimsiz askerlerinin’ uyanıklığı sayesinde, Afganistan’daki Bagram üssüne giren bu şahısın kimliği belirlenmiş, casusluğu tespit edilmiş ve kendisine verilen görevi açığa çıkarılmıştır.

Habere göre, belirlenen bu casus daha sonra İran İslam Cumhuriyeti istihbarat görevlilerinin gözetimine alınmış ve İran topraklarına girdikten sonra bir süre takip edilmiş ve casusluk görevine başlamasıyla eş zamanlı olarak isimsiz İran askerleri tarafından tutuklanmıştır.

İran İstihbarat Bakanlığı’nın bildirisinin sonunda, ABD CIA’nin bu projesinin de açığa çıkarılarak, etkisiz hale getirildiği ve düşmanların bir kez daha yenilgiye uğratıldığı vurgulanmaktadır.

 

http://www.mehrnews.com/tr/newsdetail.aspx?NewsID=1485960

 

 

 

Advertisements
Categories: Uncategorized
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: